پودر و خمیر آلومینیوم بتن سبك
 
تاریخ : یکشنبه 31 خرداد 1394 | نویسنده : شرکت تولیدکننده بتن سبک گازی

موضوع نگهداری حباب ها در بتن سبك گازی تا زمان سفت شدن بتن و جلوگیری از جوشیدن آن از مباحث مهم در تولید بتن سبك گازی است. در زیر بعضی عوامل تاثیرگذار بر پایداری حباب های بتن سبك را مرور میكنیم:

حباب بتن گازی

1)       خاصیت رئولوژیکی مخلوط : خمیر سیمان با خاصیت چسبندگی که دارد یک سیال غیر نیوتنی است که مدل رفتاری آن شبیه مدل بینگهام بوده و ویژگی های رفتاری آن تابع لزجت خمیر و تنش تسلیم آن است. در اثر تنشی که ناشی از چسبندگی بین ذرات سیمان است حباب های هوا به ذرات سیمان میچسبند که امر مانع فرار حباب های هوا میشود. اما از عوامل تاثیرگذار بر سرعت حرکت حباب های هوا به سمت بالا هم میتوان لزجت خمیر سیمان و ابعاد حباب را نام برد. که با کاهش اولی و افزایش دومی سرعت حرکت افزایش میابد.

2)       شکل و مدت زمان مخلوط کردن : دو پارامتر مهم در بحث مخلوط کردن حباب با ملات سیمان نحوه توزیع و میزان تراکم حباب ها است. مخلوط آب، سیمان، مواد شیمیایی و مصالح ریز و درشت تشکیل یک سیستم سه بعدی در یک محیط بسته را میدهد که از به وجود آمدن تعداد زیاد حباب های بزرگ و همچنین حرکت آزاد حباب ها جلوگیری میکند. بهترین شکل مخلوط شدن به نحوی است که همه عملیات فشرده کردن، پیچش، انبساط و برش موضعی بر روی همه اجزا ایجاد شود که تاثیر مستقیم روی مقدار و نحوه توزیع حباب ها دارد. در بتن های گازی زمان مخلوط کردن پودر آلومینیوم با آب این مسئله بسیار حساس تر است و بهتر است از ابزاری استفاده شود که مخلوط را به صورت نامنظم و در همه جهات هم بزند.

3)       درجه حرارت اختلاط : در مورد دمای اختلاط بتن معمولی تحقیقات گسترده ای انجام شده است ولی در مورد بتن سبک به این گستردگی نیست. در حالت کلی با افزایش دمای اختلاط سرعت هیدراسیون سیمان بالاتر رفته که این امر بالاتر رفتن لزجت مخلوط را در پی دارد. در مطالب قبلی عنوان شد که افزایش لزجت باعث کاهش حلالیت حباب های هوا و در نتیجه ناپایدار شدن آنها میشود. به عنوانی دیگر افزایش لزجت مانند مانعی در برابر تولید حباب است.


آدرس سایت :    http://www.blockmachinepars.com

برچسب ها: تخلخل بتن گازی، حباب، پایداری حباب ها، جوشش بتن گازی، پودر آلومینیوم، خمیر آلومینیوم،
دنبالک ها: خمیر آلومینیوم، خط تولید پودر و خمیر آلومینیوم،
تاریخ : یکشنبه 31 خرداد 1394 | نویسنده : شرکت تولیدکننده بتن سبک گازی

جهت سبك سازی بتن سبك گازی یا به عبارتی ایجاد حباب در بتن ازدو روش  پودر آلومینیوم یا خمیر آلومینیوم استفاده میشود. در روش اول پودر آلومینیوم از آسیاب كردن ذرات ریز آلومینیوم در فاز آلی بدست میاید. از مشكلات این روش ایجاد آلودگی های محیط زیستی و خطراتی كه برای دستگاه تنفسی نیروهای كاری دارد و همچنین گران قیمت بودن مواد حلال آلی میباشد.

تولید خمیر آلومینیوم

در روش دیگر برای تولید خمیر آلومینیوم جهت ممانعت از ایجاد مشكلات قبلی از آب به عنوان حلال استفاده میشود كه هم ارزان ودر دسترس است وهم سازگار با محیط زیست اما با توجه به اینكه آب با فلز آلومینیوم كه میل به واكنش پذیری بالایی دارد واكنش میدهد باید از مواد بازدارنده استفاده كرد. از مواد بازدارنده میتوان كروم رانام برد. بعد از اختلاط این مواد تركیب دوغاب مانندی به وجود میاید كه باید از فیلتر عبور كند تا حلال اضافی آن گرفته شود. در این مرحله آنچه باقی میماند خمیر آلومینیوم است كه بسته به نوع كاربردی كه برای آن در نظر گرفته شده و میزان حباب هایی كه مورد نیاز است  از 45 تا 85 درصد آلومینیوم دارد.

اگر بخواهیم پودر آلومینیوم را از نظر كارایی در بتن و همچنین كیفیت بررسی كنیم باید به پارامترهایی نظیر: شكل ذرات، درصد خلوص پودر، سطح ویژه، مقدار پخش شوندگی در آب، توزیع دانه بندی، متوسط اندازه ذرات پودر و در نهایت سرعت و حجم آزادسازی گاز هیدروژن توجه كافی داشته باشیم.

یك نمونه از نمودار حجم گاز آزاد شده در برابر زمان برای خمیر آلومینیوم در زیر مشاهده میشود:

                                               خمیر آلومینیوم


آدرس سایت :    http://www.blockmachinepars.com

برچسب ها: خمیر آلومینیوم، پودر آلومینیوم، خمیر بتن سبك، بتن سبك گازی، حباب ساز، تخلخل،
دنبالک ها: راه اندازی خط تولید پودر آلومینیوم،
تاریخ : پنجشنبه 28 خرداد 1394 | نویسنده : شرکت تولیدکننده بتن سبک گازی

در صنعت روز ساختمان سازی عایق سازی صوتی و حرارتی و همچنین سبك سازی ساختمان به همراه افزایش مقاومت از اهمیت بالایی برخوردار است. بتنهای سبك انتخاب بسیار مناسبی به عنوان مصالح نوین ساختمانی می باشند. پودر آلومینیوم پولكی(فلیك) كه به عنوان عامل حباب زا( سبك ساز) در ساخت بتنهای سبك AAC وNAAC مصرف می شود، تا به حال از كشورهای دیگر وارد شده است. پودر های موجود در بازار معمولا از شركت های اروپایی، هندی و چینی وارد میشوند. پودر های آلومینیوم اروپایی كه از كیفیت مطلوبی برخوردار هستند بر اثر بالا رفتن قیمت ارز با افزایش قیمت شدیدی مواجه شدند كه عملا استفاده از آن دیگر مقرون به صرفه نیست. پودرهای هندی و چینی هم كیفیت مناسبی نداشته و بسیاری از آنها پودرهای قلابی و از ضایعات آلومینیوم تهیه شده است و برای تولید بتن سبك مناسب نسیت.

 

 محدودیت در واردات این ماده ما را بر آن داشت تا خط تولید صنعتی تولید پودر و خمیر آلومینیوم را راه اندازی كنیم. دانش فنی درقالب دو روش تولید می باشد. در روش اول با آسیاب ذرات آلومینیوم با کیفیت در فاز آلی، پودر آلومینیوم تولید می شود. در روش دوم با آسیاب ذرات آلومینیوم در فاز آبی ودر حضور عامل بازدارنده برای جلوگیری از واكنش آلومینیوم با آب، خمیر آلومینیوم تولید خواهد شد. نوع و كیفیت این عامل حباب زا تاثیر چشمگیری بر مقاومت، ضریب هدایت حرارتی، وزن مخصوص و سایر مشخصات بتن سبك دارد. هدف این مقاله، بررسی دو روش تولید و نقش این عامل حباب زا، بر كیفیت و خواص بتن سبك است.


پودر آلومینیوم

 

چهار روش اصلی برای تولید پودر آلومینیوم وجود دارد كه عبارتند از: خرد كردن به صورت مكانیكی ‏ایجاد واكنش بصورت شیمیایی ته نشین كردن به صورت الكتروشیمیایی و روش اتمیزاسیون (افشان كردن مذاب فلز) كه متداول ترین ها تولید پودر با روش آسیاب كردن افشانش با هوا و افشانش گازی است. اگر پودر آلومینیومی كه از روش افشانش یا تكه های خردشده آلومینیوم به دست میاید در كنار یك حلال آسیاب شود خمیر آلومینیوم بدست میاید.

 

آلومینیوم از لحاظ  شیمیایی عنصری فعال است كه خیلی سریع در مجاورت هوا ورطوبت واكنش نشان داده و تركیب میشود به همین خاطر پودر آلومینیوم را در زمره مواد آتش زا طبفه بندی میكنند كه برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض اكسیژن و ایجاد واكنش سطح آن را با یك لایه محافظ میپوشانند.

خمیر آلومینیوم

در بتن های سبك گازی اعم از اتوكلاو شده AAC یا اتوكلاو نشده NAAC عامل حباب زایی و سبك كردن بتن استفاده از آلومینیوم است  كه به صورت پودر یا خمیر در مخلوط بتن بكار میرود. برای اینكه شرایط جهت واكنش پودر ایجاد شود باید لایه محافظ تمیز گردد كه این كار معمولا در كارگاههای كوچك با استفاده از مایع ظرفشویی صورت میگیرد. پودر آلومینیوم مناسب  باید دارای ذرات ریز و جدا از هم باشد یا به عبارت ساده تر كلوخه ای نباشد. در صورت كلوخه ای بودن حبابی كه در بتن ایجاد میشود بزرگ بوده و در نتیجه پایدار نخواهد بود و منجر به جوشیدن بتن میشود وهمچنین یك دست نبودن حباب ها باعث كاهش مقاومت در برابر فشار، هدایت گرما و صوت خواهد شد.

 

آدرس سایت :    http://www.blockmachinepars.com

برچسب ها: پودر آلومینیوم، خمیر آلومینیوم، بتن سبك، پودر آلومینیوم فلیك، بتن سبك گازی، پودر آلومینیوم آلمانی، پودر ایرانی،
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
پیوند های روزانه
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب ارسال شده: عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ads
ads
ads
ads

قالب وبلاگ

ابزار وبمستر

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic